Mottaget biståndUS Dollar (2021)

Mottaget bistånd2021

Land US Dollar (2021)
Syrien 9690200195
Egypten 8240030273
Bangladesh 5041020020
Afghanistan 4656339844
Etiopien 3981520020
Jemen 3867979980
Sudan 3765199951
Demokratiska Republiken Kongo 3535679932
Jordanien 3444800049
Nigeria 3357189941
Kenya 3142899902
Indien 3118699951
Pakistan 2698300049
Tanzania 2567550049
Uganda 2515300049
Somalia 2395260010
Moçambique 2253989990
Ukraina 2213239990
Palestina 2158260010
Sydsudan 2107659912
Colombia 1914810059
Irak 1809380005
Niger 1774969971
Filippinerna 1632449951
Burkina Faso 1587660034
Nepal 1567430054
Elfenbenskusten 1551300049
Myanmar (Burma) 1490829956
Mali 1417310059
Libanon 1397959961
Senegal 1379540039
Kambodja 1358819946
Rwanda 1314660034
Ghana 1227420044
Papua Nya Guinea 1181750000
Malawi 1154609985
Uzbekistan 1140469971
Kamerun 1126380005
Brasilien 1108930054
Tunisien 1093400024
Zambia 1070760010
Turkiet 1055560059
Madagaskar 1048089966
Sydafrika 1039619995
Zimbabwe 974390015
Marocko 965219971
Haiti 946599976
Benin 843590027
Georgien 767640015
Nicaragua 753419983
Tchad 722150024
Sierra Leone 696760010
Centralafrikanska republiken 652530029
Albanien 632309998
Honduras 617010010
Indonesien 612380005
Fiji 605380005
Liberia 598989990
Moldavien 595599976
Burundi 590429993
Guinea 586659973
Bosnien och Hercegovina 569770020
Laos 569159973
Mexiko 561229980
Tadzjikistan 546700012
Serbien 533070007
Vietnam 516070007
Guatemala 511260010
Bolivia 505359985
Kirgizistan 474750000
Dominikanska Republiken 447570007
Mauretanien 424820007
Libyen 345070007
Togo 339350006
Nordmakedonien 337149994
Iran 303769989
Peru 303649994
Ecuador 298410004
Mauritius 293200012
Mongoliet 280309998
Venezuela 273119995
Salomonöarna 263709991
Östtimor 252740005
Gambia 244979996
Angola 231729996
Algeriet 214380005
El Salvador 212600006
Kongo 193869995
Namibia 182169998
Lesotho 177220001
Djibouti 175309998
Paraguay 175039993
Vanuatu 166679993
Guinea-Bissau 166119995
Armenien 161869995
Sri Lanka 153960007
Argentina 153529999
Komorerna 152399994
Kuba 151850006
Kap Verde 150119995
Guyana 138809998
Montenegro 131899994
Thailand 131440002
Mikronesien 130759995
Bhutan 126879997
Saint Vincent och Grenadinerna 126320000
Swaziland 125040001
Tonga 113070000
Maldiverna 111949997
Marshallöarna 107120003
Saint Lucia 99949997
Gabon 97059998
Botswana 96430000
Panama 90510002
Samoa 83199997
Dominica 79070000
Costa Rica 77870003
Belize 77260002
Kiribati 72790001
São Tomé och Príncipe 69809998
Grenada 68139999
Jamaica 58450001
Kazakstan 55619999
Palau 50509998
Eritrea 41439999
Tuvalu 36009998
Nauru 33759998
Surinam 28540001
Turkmenistan 27670000
Nordkorea 18200001
Malaysia 14370000
Ekvatorialguinea 12780000
Azerbajdzjan 9240000
Antigua och Barbuda 5410000
Belarus (Vitryssland) -259690002
Kina -565359985

[[ modalTitle ]]

Mottaget bistånd2021

US Dollar

Ingen data
Data
Data
Data
Data
Data

Forklaring

Bistånd inkluderar både alla typer stödordningar (lån, assistans etc.) och rena pengagåvor som givits från offentliga donatorer. Statistiken är omvandlat till US dollar.